W wykonaniu uchwały Nr 738/XI/2022 Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych
z dnia 21 września 2022 r. w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Regulaminu wyznaczania radców prawnych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i dokumentowania tej pomocy oraz przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (tj. Dz.U. z 2021 poz. 945) Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku informuje, iż rozpoczął się nabór radców prawnych do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej w 2023 r. Pomoc będzie świadczona w miastach Białystok, Łomża i Suwałki oraz w powiatach augustowskim, białostockim, bielskim, ełckim, giżyckim, gołdapskim, grajewskim, hajnowskim, kolneńskim, łomżyńskim, monieckim, oleckim, piskim, sejneńskim, siemiatyckim, sokólskim, suwalskim, węgorzewskim, wysokomazowieckim i zambrowskim. Deklaracje według ustalonego wzoru, na każde starostwo oddzielnie, należy składać w terminie do 1 grudnia 2022 r. (decyduje data wpływu).
Podobnie jak w roku ubiegłym deklaracje należy składać w formie elektronicznej w ramach systemu informatycznego.
Deklaracje elektroniczne można składać za pośrednictwem platformy, opracowanej z inicjatywy Krajowej Izby Radców Prawnych, pod adresem https://npp.kirp.pl/bialystok . Szczegółowa instrukcja rejestracji, logowania oraz dokonywania zgłoszeń stanowi załącznik do niniejszej informacji.
Istnieje możliwość złożenia deklaracji pisemnych, jeśli zgłaszający nie ma możliwości wykorzystania dedykowanego systemu informatycznego. W takim przypadku należy je przesyłać listownie do siedziby OIRP w Białymstoku, ul. Przejazd 2a, 15-430 Białystok.
Osoby zgłaszające chęć udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w więcej niż jednym powiecie proszone są o dostarczenie deklaracji dla każdego powiatu z osobna.
Przypominam, iż w przyszłym roku nieodpłatna pomoc w części punktów będzie świadczona przez radców prawnych posiadających uprawnienia mediatora. Proszę zatem o dokładne wypełnianie deklaracji. Osoby, które spełniają warunki do bycia mediatorem zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz.U. z 2021 poz. 945) proszone są dodatkowo o udokumentowanie spełnienia warunku.
Stosownie do postanowień Regulaminu wyznaczania radców prawnych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i dokumentowania tej pomocy, do świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej nie może być wyznaczony radca prawny:
- prawomocnie ukarany dyscyplinarnie – do czasu zatarcia kary dyscyplinarnej;
- któremu udzielone zostało ostrzeżenie przez dziekana, o którym mowa w art. 66 ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych, od którego radca prawny nie odwołał się w terminie albo które zostało utrzymane w mocy przez sąd dyscyplinarny – przez okres roku od upływu terminu do odwołania albo utrzymania w mocy;
- który nie dopełnił obowiązku zawodowego w zakresie doskonalenia zawodowego w ostatnim cyklu szkoleniowym;
- który w dniu złożenia deklaracji zalega z opłatami z tytułu składek członkowskich za okres dłuższy niż dwa miesiące;
- z którym umowa o udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, zawarta na podstawie art. 6 w/w ustawy, została rozwiązana z przyczyn dotyczących radcy prawnego – przez okres dwóch lat od rozwiązania umowy.
Jednocześnie przypominam, że w przypadku zgłoszenia się większej liczby radców prawnych niż liczba miejsc w danym punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej zostanie przeprowadzone losowanie, przy wykorzystaniu programu informatycznego opracowanego przez Krajową Izbę Radców Prawnych.